Yeni Kayseri Havalimanı'nda Netmecra yerini aldı.

İçerik Pazarlaması Stratejinizi Öldürmeyi Bırakın

İçerik kral ve yakın zamanda da tahtını bırakacak gibi görünmüyor. Ancak bu bilginin işinizi kolaylaştıracağını düşünme gafletine düşmeyin. Birkaç içerik üretip markanızın bir anda tüm dikkatleri üzerine çekmesini beklememelisiniz. Evet, içerik kral olabilir; fakat tacı parlatmalı, bakımını yapmalı ve o taca göz kulak olmalısınız. Markalarda ve tüketicilerde işe yarayan içerik pazarlaması stratejilerini hesaplayın ve takip edin. Bahsedeceğimiz yaygın hataları yaparak içerik pazarlaması stratejinizi öldürmeyin.

Bir İçerik Takvimine Olan İhtiyacınızı Asla Göz Ardı Etmeyin

Bazı markalar, planlı bir şekilde hareket ederek yeni kampanyalar gerçekleştikçe içerik üretmenin yeterli olacağını düşünüyor. Bu stratejiden daha kötü tek bir strateji var; o da hiç içerik üretmemek. İçerik pazarlaması, stratejinizin sürekli ve bu işe adanmış özel kaynaklara sahip bir parçası olmalıdır. Pazarlamacıların %41’lik büyük bir kısmı, içerik üretme becerisinin takımlarında gözle görülür şekilde eksik olduğunu belirtmektedir. Haftalarca hatta aylarca hiç yeni içerik üretmeyerek gelişiminizi öldürmeyin, hemen bir içerik takvimi oluşturun.

Ne yapabilirsiniz: Geliştirilmiş bir içerik takvimi hazırlamak için Co-Schedule gibi içerik odaklı programlar kullanabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması = Blog Yazmak Gibi Düşünceleri Unutun

Birçok pazarlamacı, içerik pazarlamasının sözlük anlamının blog olduğunu düşünüyor. Yanlış! Blog yazmak, markanızın tanınmasını ve müşterilerinizin bilgilenmesini sağlasa da bu işe hizmet eden tek seçenek değil. Bültenler gibi diğer içerik türleri de blog içerikleri kadar yararlı olabilir. Sadece blogunuza odaklanırsanız diğer içerik türlerinin etkileyebileceği müşterileri gözden kaçırabilirsiniz.

Ne Yapabilirsiniz: Hedef kitlenizin istatistiklerine göre daha sağlam bir içerik pazarlaması stratejisi oluşturun.

Satış Konuşmasında Ölçülü Olun

İçerik pazarlamanızın satışlarınızı arttırmasını isteyebilirsiniz; ama bu, içeriğinizin tamamen bir satış metnine dönüşmesi anlamına gelmiyor. Yeni bir içerik üretirken satış konusunda ölçülü olmaya özen gösterin. Reklam ve içerik pazarlaması, çok kez bir araya gelerek müşterilerin bir şeyler öğrenmek isterken 1000 kelimelik bir satış metni okuyormuş gibi hissetmelerine sebep olabiliyor.

Ne Yapabilirsiniz: İçerik üretirken anlatmak yerine gösterin. Örneğin bisikletinizin neden en iyi olduğunu anlatmak yerine 150 kilometre bisiklet sürüp gitmek istediği yere sağ salim ulaşan birinin hikayesini anlatın.

Mevcut İçeriklerinizden Faydalanmaya Başlayın

Tüm niteliklerin ve ayrıntıların bulunduğu bir infografik hazırladınız. Grafiği blogunuzda paylaştınız ve bu paylaşımınız çok ilgi gördü. Hatta potansiyel bir müşteri bile kazandınız. Sırtınızı sıvazlayıp bir sonraki içeriğe geçebilirsiniz, değil mi? Eğer bir içerik pazarlaması lideri olmak istemiyorsanız buyurun geçin. Pazarlama liderlerinin sadece %29’unun en iyi içeriklerini değiştirerek yeniden kullanma konusunda belirli planları var. İyi ve faydalı içerik, farklı kanallarda kullanılmak üzere değiştirilmeli ve birçok formatta yayınlanmalıdır. İçeriklerinizi yaratıcı bir şekilde yeniden değerlendirerek sürüden ayrılın!

Ne yapabilirsiniz: İçeriklerinizi yeniden kullanmak için bir sistem oluşturun. Örneğin blogunuzda yayınladığınız bir içeriğin linkini Facebook sayfanızda paylaşabilir, aylık bültenlerinize blog yazılarınızdan alıntılar koyabilir, bu yazıların ana fikirlerini infografiklere dönüştürebilirsiniz. İçeriklerin işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için periyodik denetlemeler yapmayı unutmayın.

Yatırım Getirisi (ROI) Endişesine Boyun Eğmeyin

İçerik pazarlamasının yatırım getirisini hesaplamak, B2B pazarlamacılarının karşılaştığı çok yaygın bir problem. Bu pazarlamacıların yarısından fazlası pazarlama kampanyalarının sonuçlarını ölçmenin bir sorun olduğunu, belirli içeriklerin etkililiğini ölçmenin ise çok daha büyük bir sorun olduğunu söylüyor. Pazarlamacıların %57’si bu işi hala başaramadığını belirtirken bazıları umutsuzluktan hesaplamayı bile denemiyor. Eğer bu süreçte pes ederseniz potansiyel kazanımlarınızı kaybetmeniz olası. İçerik pazarlama yöntemlerinizden ne kazanmayı umduğunuzu bilmeli ve sonuçları ölçmek için gerçekçi ölçekler belirlemelisiniz.

Ne yapabilirsiniz: Bir SMART (Akıllı) hedef belirleyin ve içerik pazarlamanızın bu hedefe ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini düşünmeye başlayın. Hedefiniz Specific (belirli), Measurable (ölçülebilir), Assignable (atanabilir), Realistic (gerçekçi) ve Time-based (zamana dayalı) olmalıdır. Örneğin “Bir ayda 100 potansiyel müşteri kazanmak” akıllı bir hedeftir.

İçerik pazarlaması, her iyi pazarlama planının anlaşılması zor fakat önemli bir parçasıdır. Gelişmek için yaptığınız her şeyin kendi çabalarınızı öldürdüğünün farkına bile varamayabilirsiniz. Sağlam bir plan yapın, organize olun ve sonuçlarınızı analiz edin. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilip içerik pazarlamanızı bir sonraki dönemde daha iyi kontrol edin.

Kaynak: https://www.scripted.com/content-marketing/stop-killing-content-marketing

Scroll